Drukuj

Rodzaje i zastosowanie gard w szermierce bojowej szablą

   W tym artykule omawiam stosowanie i wykorzystanie gard w szermierce szablą bojową. Garda to pozycja w walce, którą przyjmujemy by wykonywać z niej określone manewry szermiercze w obronie lub natarciu. Gardy różnią się od siebie przydatnością w ataku i obronie. W tym artykule omówię trzy gardy szermiercze i pokażę do jakich manewrów szermierczych są one przeznaczone. Podzieliłem gardy w szermierce szablą ze względu na ich funkcjonalność: ofensywne, defensywne i uniwersalne.

Ofensywne gardy

To pozycje z których łatwo jest nam rozpocząć natarcie i uderzyć przeciwnika ale trudno z nich się bronić zasłonami. W gardach ofensywnych broń trzymana jest w zamachu gotowa do uderzenia.

Defensywne gardy

Te gardy pozwalają na łatwe wykonanie zastawy i trzymają przeciwnika w dystansie jednak natarcia są ograniczone. Główną cechą gard defensywnych jest broń wyciągnięta do przodu w kierunku przeciwnika.

Uniwersalne gardy

Gardy te nie zapewniają pełnej ochrony ani możliwości natarcia ale dają możliwość wykonywania innych manewrów szermierczych, np. wiązanie broni.

Górna linia daleka

Typ gardy: Defensywna

Opis: Szablę trzymamy u góry nad głową na wyciągniętej ręce po naszej prawej stronie. Ostrzem mierzymy przeciwnikowi w twarz. Broń trzymana w ten sposób chroni nas przed cięciami z góry w głowę i nie pozwala przeciwnikowi podejść zbyt blisko ze względu na zagrożenie pchnięciem. Możemy w łatwy sposób bronić się zastawami na wyciągniętej ręce. Ciało możemy odchylić lekko do tyłu. Powoduje to, że nasze ciało jest dalej od broni przeciwnika a z drugiej strony łatwiej możemy wykonać natarcie wypadem.

Wykorzystanie: Tę gardę stosujemy kiedy chcemy zyskać na czasie i zastopować przeciwnika broniąc się przed jego uderzeniami. Jeżeli przeciwnik nierozważnie natrze na nas możemy w łatwy sposób wykonać zasłonę i odpowiedź. Jedyną możliwością trafienia jest wyciągnięta ręka ale w takim przypadku cięcie musi być wykonane od dołu.

Natarcia:

  • Pchnięcie w szyję
  • Zasłona pierwsza i cięcie w głowę lub pierś

Obrona:

  • Głowę bronimy zasłoną piątą.
  • Prawy bok zasłoną drugą
  • Pierś i głowę od strony wewnętrznej zasłoną pierwszą

Zalety i wady: Podstawową zaletą tej gardy jest bezpieczeństwo. Garda daje czas na rozpoznanie przeciwnika i przyzwyczajenie się do jego ruchów. Wadą gardy jest zmęczenie ręki która musi podtrzymywać wyciągniętą broń i niewielkie możliwości natarcia.

Szabla w zamachu nad głową

Typ gardy: Ofensywna  

Opis: Broń trzymamy przy głowie po prawej stronie w zamachu. Nasz łokieć nie powinien wystawać nadmiernie poza linię ciała gdyż może być celem trafienia dla przeciwnika. Zalecana jest frontalna pozycja nóg i biodra frontem do przeciwnika gdyż z tej pozycji łatwiej na będzie wykonać cięcia z zamachem w niezachwianej pozycji.

Wykorzystanie: Z tej gardy możemy wykonać mocne uderzenie szablą z ramienia. Możemy też przyjąć taką gardę jeśli przeciwnik zbliża się do nas niechroniony i widzimy otwarcie w jego gardzie. Jeżeli przeciwnik zbliży się do nas wystarczająco możemy uderzyć go mocnym uderzeniem. Gardę można wykorzystać by trzymać przeciwnika na dystans grożąc mu uderzeniem lub zastosować na przeciwnika który nie chroni swojej głowy lub piersi przed uderzeniami z zamachu.

Natarcia:

  • Cięcie z góry, po skosie, poziome w głowę.
  • Cięcie poziome w pierś od wewnętrznej stronie przeciwnika.
  • Cięcie poziome w bok lub głowę po zewnętrznej stronie przeciwnika

Obrona: W zasadzie z tej gardy nie wykonujemy zasłon ponieważ o wiele łatwiej jest na razić mocno przeciwnika niż bronić się. W ostateczności możemy spróbować wykonania krótkiej zasłony czwartej lub szóstej. Obrony w tej gardzie wykonujemy przed odskok. Jeśli przeciwnik chce nas dosięgnąć cięciem możemy odskoczyć i sami uderzyć go mocnym uderzeniem.

Zalety i wady: Garda pozwala na mocne uderzenia szablą i chętnie jest wykorzystywana przez szermierzy którzy mają przewagę siły i szybkości uderzenia nad przeciwnikiem. Trudno jest podejść do kogoś stosującego taką gardę ze względu na możliwość natychmiastowego natarcia. Przeciwników stosujących tę gardę zaleca się obchodzić z ich wewnętrznej strony oddalając się od szabli i czekać na możliwość dogodnego natarcia. Nie powinniśmy zbytnio zbliżać się do przeciwnika stosującego tą gardę jeśli nie jesteśmy gotowi na przyjęcie cięcia na zasłonę.

Szabla w linii po prawej

Typ gardy: Uniwersalna

Opis: Szablę trzymamy na wyciągniętej ręce po swojej prawej stronie. Kosz zasłania naszą dłoń od strony zewnętrznej. Końcówkę ostrza kierujemy w twarz przeciwnika

Wykorzystanie: Garda dobrze nadaje się do wiązania broni przeciwnika przed natarciem. Wyciągniętą końcówką możemy chwycić głownię przeciwnika a potem sami wykonać natarcie. Zapewnia dobrą ochronę z wykorzystaniem zasłon. Możemy zasłaniać się przed cięciami na wyciągniętej ręce. Cięcia w przedramię z góry bronimy koszem lub wycofując rękę. Zwykle stosujemy tą gardę jeśli planujemy natarcie w odpowiedzi. Sami natarcia możemy wykonywać przez młynki lub z zamachem.

Natarcia:

  • Pchnięcie w szyję
  • Cięcie po skosie po młynku (przejście przez zasłonę pierwszą) w głowę lub pierś
  • Cięcia bezpośrednie lub zamachowe poziome po wycofaniu ręki

Obrony:

  • Prawy bok bronimy zasłoną trzecią
  • Głowę zasłoną piątą
  • Pierś od zewnętrznej zasłoną czwartą

Zalety i wady: Garda zapewnia dobrą obronę zasłonami. Należy uważać na cięcia z góry w ramię lub głowę gdyż broń jest trzymana nisko. Garda jest dobra dla szermierzy którzy potrafią dobrze wiązać broń przeciwnika i lubią walczyć odpowiedziami po zasłonach. W tej gardzie należy uważać na przeciwników którzy potrafią skrócić dystans przez wbiegnięcie.

 

Podsumowanie

Trzy gardy które opisałem to typowe gardy w szermierce bojowej szablą. Gard jest więcej i wraz z rozwojem naszych umiejętności należy wypróbowywać kolejne. W pewnym sensie przyjęcie danej gardy definiuje co się może wydarzyć później i jakie manewry możemy wykonać sami i czego  możemy się spodziewać po przeciwniku. Każda garda ma swoje mocne i słabe strony i jeśli przeciwnik jest tego świadomy może je wykorzystać. Również my powinniśmy znać zastosowanie gard by dostosować  się do zmieniającej się sytuacji w walce.

Autor: Adam Jaworski

Na Ubitej Ziemi

Tags:Szermierka
Szermierka
  • Facebook
  • Twitter

Drogi gościu, jesteśmy projektem niekomercyjnym i używamy plików cookie jedynie w celach informacyjnych.
OK.