plenfrdeitrues

Nasza Misja

Chcemy promować ideę otwartych grup sparingowych, jako niekomercyjnych spotkań, na które przyjść może każdy by spróbować swoich sił w bezpiecznej walce - a przy okazji, a może przede wszystkim, poznać ciekawych ludzi - bo w gruncie rzeczy o ludzi tu chodzi :). Chcemy jednoczyć osoby z różnych światów (grupy rekonstrukcji historycznej, grupy DESW, FMA, nóż, bicz itd), aby budować wspólnotę opartą o czystą walkę, wzajemną wymianę doświadczeń, szacunek i braterstwo. 

Wierzymy, że promowana przez nas formuła bezpiecznych sparingów stwarza unikalną możliwość rozwoju osobistego, nabywania umiejętność walkisprawności fizycznej oraz budowania relacji.


Umiejętności walki

Bardzo poważnie traktujemy stare przysłowie, które mówi, że to praktyka czyni mistrza. Na naszych spotkaniach nie ma trenera, zamiast tego uczymy się od siebie wzajemnie w trakcie walki. Praktyczne podejście sprawia, że postępy, szczególnie na początku widoczne są bardzo szybko. Już po paru pierwszych spotkaniach wyrabia się wyczucie dystansu, podstawowe nawyki obronne, świadomość znaczenia postawy i poruszania się. Z czasem to wszystko utrwala się w pamięci mięśniowej i zostaje z człowiekiem na bardzo długo, nawet kiedy przestanie już ćwiczyć. Walka rozwija również umiejętność utrzymywania skupienia i szybkiego logicznego myślenia pod presją. Wymusza to na na nas niejako sam przeciwnik, który natychmiast wykorzystuje moment nieuwagi oraz prowokuje do zrobienia błędu.
W miarę doskonalenia się w sportach walki stajemy się nie tylko silniejsi i szybsi, ale również - a może przede wszystkim - bardziej uważni i opanowani.

Nie promujemy jednego wybranego systemu walki, tradycji czy szkoły. Zamiast tego wychodzimy z bardzo prostego założenia: jeśli sprawdza się w walce to znaczy, że działa (a jak nie, to nie :) ). Skuteczność, jest dla nas ważniejsza niż pasy, wyróżniania, medale czy tytuły.


Sprawność fizyczna

Sparing to świetny trening siły i wydolności ciała. W przeciwieństwie do siłowni walka angażuje prawie wszystkie partie mięśniowe włącznie z mięśniami głębokimi i pomaga rozwijać je równomiernie wykorzystując naturalne ruchy ciała. O tym jak bardzo intensywny jest to trening przekonują się osoby, które sparują po raz pierwszy. Bez względu na to jak dużo trenują inne sporty następnego dnia zawsze budzą się z zakwasami ;). Zmęczenie sprawia, że zwiększa się wydzielanie dopaminy (hormonu szczęścia) z kolei walka wpływa na wydzielanie adrenaliny (hormonu walki i ucieczki). W połączeniu dają one niesamowite uczucie, które z nawiązką wynagradza włożony w trening wysiłek.


Rozwój osobisty

Walka to dla nas coś więcej niż sport i pasja. To droga poznawania i ulepszania samych siebie. To sposób na kształtowanie charakteru poprzez przezwyciężanie strachu przed porażką i pychy zwycięstwa. Walka uczy pokory oraz tego, że jedyną drogą rozwoju jest ciężka, regularna praca oraz determinacja w odnajdywaniu i poprawianiu swoich błędów. Podobno całe życie jest walką, a więc "walczę więc jestem" :).


Budowanie relacji

Zamknięci w czterech ścianach wielkich miast, nieustannie połączeni w wirtualnej sieci powoli zatracamy umiejętność budowania relacji i działania w grupie. Z jednej strony coraz większa mobilność społeczna i migracje, z drugiej rozpad wspólnot lokalnych nieuchronnie prowadzą do wyobcowania. Grupy sparingowe to świetne miejsca by się trochę poruszać, nauczyć walczyć i poznać nowych ludzi. Dlaczego akurat grupy sparingowe?

  • Po pierwsze, walka wymusza zerwanie z klasycznie przyjętymi podziałami na grupy wiekowe, zawodowe, klasy społeczne, poglądy polityczne itd. Kiedy walczymy liczy się tylko skuteczność
    i społecznie przyjęte podziały nie mają dla nas żadnego znaczenia. Nie ważne kim jesteś poza sparingiem - w trakcie walki możesz być po prostu sobą.
  • Po drugie, spoiwem grupy jest działanie, a nie idea. Innymi słowy przychodzimy, żeby sparować i nawet jeśli nie zgadzamy się ze sobą w jakichś kwestiach nie stanowi to dla nas przeszkody by szanować i doceniać siebie nawzajem jako przeciwników w walce.
  • Po trzecie i najważniejsze, idea otwartych sparingów przyciąga bardzo ciekawych ludzi, dla których wspólnym mianownikiem zawsze jest pasja, wzajemny szacunek, otwartość, szczerość i odwaga. Nie wiemy do końca dlaczego tak jest, ale wszystkie lata działania grup potwierdzają, że jest to praktycznie regułą.


Brzmi ciekawie, ale nie jesteś jeszcze pewien czy przyjść? Zapraszamy na naszą stronę, profil na Facebook'u i kanał Youtube. Jeśli nie znalazłeś nigdzie odpowiedzi na swoje pytania, wyślij nam maila na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a my chętnie odpowiemy. Podobno w życiu najbardziej żałuje się rzeczy, których się nie zrobiło ;).