Otwarty Turniej Sportowej Walki Nożem
- Jan
- Newsy i Wydarzenia
- Odsłony: 370
Najczęściej spotykanymi odpowiedziami jest: dla zdrowia i żeby nauczyć się bronić. To oczywiście w dużym stopniu prawda. Trening sportów walki równomiernie rozwija całe ciało i pomaga utrzymać jego sprawność. Bez względu na to jaki sport wybierzemy uniwersalnie uczą nas praktycznych nawyków jak zasłaniania się, poruszania czy jak upadać, a każda z tych umiejętności może bezwzględnie przyczynić się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa.
Sprawność fizyczna i umiejętność obrony to bardzo dużo, ale sporty walki wnoszą w nasze życie znacznie więcej i temu „więcej” właśnie chciałbym, aby poświęcony był ten artykuł.
Add a commentW tym artykule omawiam stosowanie i wykorzystanie gard w szermierce szablą bojową. Garda to pozycja w walce, którą przyjmujemy by wykonywać z niej określone manewry szermiercze w obronie lub natarciu. Gardy różnią się od siebie przydatnością w ataku i obronie. W tym artykule omówię trzy gardy szermiercze i pokażę do jakich manewrów szermierczych są one przeznaczone. Podzieliłem gardy w szermierce szablą ze względu na ich funkcjonalność: ofensywne, defensywne i uniwersalne.
Ofensywne gardy
To pozycje z których łatwo jest nam rozpocząć natarcie i uderzyć przeciwnika ale trudno z nich się bronić zasłonami. W gardach ofensywnych broń trzymana jest w zamachu gotowa do uderzenia.
Defensywne gardy
Te gardy pozwalają na łatwe wykonanie zastawy i trzymają przeciwnika w dystansie jednak natarcia są ograniczone. Główną cechą gard defensywnych jest broń wyciągnięta do przodu w kierunku przeciwnika.
Uniwersalne gardy
Gardy te nie zapewniają pełnej ochrony ani możliwości natarcia ale dają możliwość wykonywania innych manewrów szermierczych, np. wiązanie broni.
Add a commentDrodzy, dziękuje wszystkim za wspaniały zlot i masę świetnych sparingów! Po tym weekendzie będzie co wspominać ?, a żeby wspominiać można było dłużej zostawimy tu parę fotek :)
Serdecznie zapraszamy do wzięcie udziału w Drugim Zlocie Grup Sparingowych
Impreza zaczyna się 14.08.2021 (Sobota) o 14 nastej, przywitaniem oraz przedstawieniem grup.
Od 14:30 startujemy z seminariami, które poprowadzą dla nas prawdziwi eksperci w swoich dziedzinach:
14:30 - Krzysztof Nowicki - Podstawy shaolin kung fu;
15:30 - Krystian Przybysz - Technika walki batem;
16:30 - Roman Minikayev - Czy obrona przed nożem to mit?;
17:30 - Na Ubitej Ziemi - Warsztaty szermierki szablą;
Dzień kończymy wspólnym ogniskiem od 19:00.
Niedziela - dzień sparingowy, Startujemy do 10:00!
Drodzy, mamy przyjemność podzielić się z Wami świetnym nagraniem z seminarium batowego, które poprowadził jeden z członków naszej redakcji Andrzej "kooniu" Jasztal w 2014.
Z seminarium dowiecie się między innymi:
- jak zrobić swój własny bat;
- jak zbudowany jest bat i dlaczego strzela :)
- jak poprawnie wykonywać podstawowe uderzenia batem;
- jak używać bata w walce i w sparingach.
Zapraszamy również, na profil FB i kanał Youtube Andrzja:,
https://www.facebook.com/ajasztal
https://www.youtube.com/user/kooniu/videos
Add a commentDrodzy, Krzysztof na swoim blogu www.taijipopolsku.pl napisał świetną relację z naszego zlotu. Tekst dobrze się czyta i jest co powspominać, także zróbcie ciepłe kakałko i zapraszam do lektury: https://www.taijipopolsku.pl/dwa-dni-sparingu/
Drodzy, za zgodną autora mamy przyjemność opublikować fragmenty Seminarium z obrony przed nożem dla Rio Grappling Club w Dąbrowie Górniczej, prowadzący Wojciech "WAR" Ramotowski. Rok 2010.
W mojej ocenie materiał ten zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na bardzo praktyczne i nastawione na realizm podejście prowadzącego. Sama dobra treść - bez ściemniania, bez bzdurnych, ale ładnie wyglądających technik.
Szermierka sportowa (floret, szpada, szabla) jest sportem wyczynowym, który rozwijał się i zmieniał przez lata. Szermierka sportowa wypracowała definicje działań szermierczych (rys. 1), które służą do opisu zdarzeń w starciu i analizy starcia przez sędziego. Definicje te były wypracowywane, udoskonalane przez lata. W innych sportach walki nie stworzono aż tak szczegółowego aparatu pojęciowego. Szermierka sportowa jako sport olimpijski, w którym decydują techniczne aspekty walki, potrzebowała takiej klasyfikacji do sprawnego sędziowania starć podczas zawodów i interpretacji zdarzeń w walce.
Add a commentWalka batem jest stara jak … sam bat, czyli bardzo stara. Bat jest pierwszym przedmiotem stworzonym przez człowieka które pozwoliło mu przekroczyć barierę dźwięku i ślady jego znajdujemy w najstarszych ludzkich cywilizacjach jak np. Egipcie gdzie jest jednym z insygniów faraona razem z laską pasterską. To właściwie on pozwolił stworzyć cywilizację będąc podstawowym narzędziem do poganiania stad, środków transportu czy motywowania mas ludzkich na których się one opierały.
Każde narzędzie w ręku człowieka może zamienić się w broń i bat też miał taką funkcję. Naturalne jest, że w wyniku zagrożenia każdy łapie za to co jest mu najbliższe i czym na co dzień się posługuje. Dla stolarza będzie to młotek, dla rzeźnika nóż a dla wozaka bat. Z dzieciństwa, gdy kultura bata jeszcze była żywa, a końskie bobki były znacznie częstsze niż smród spalin, pamiętam opowieści dziadka, który był mleczarzem i spory przy piwie z innymi wozakami załatwiał przy pomocy bata.