W Polsce uczymy się głównie albo japońskiej walki długim kijem Bojutsu lub technik walki kijem na bazie filipińskiego FMA (Filipino martial arts). Mniej osób wie o istnieniu i jeszcze mniej ćwiczy staropolską sztukę szermierki kijem jaką jest walka na palcaty, a szkoda, bo to nasze dziedzictwo kulturowe, skuteczna metoda samoobrony oraz sposób na budowanie silnego charakteru. Ale po kolei.
Palcaty, czyli mówiąc inaczej szermierkę na kije, możecie teraz ćwiczyć za darmo w Warszawie w trakcie cotygodniowych Niedzielnych Spotkań Sparingowych ( www.spotkaniasparingowe.pl ).
Najczęstsze ataki nożem wśród warszawskiej młodzieży
- Jan
- Odsłony: 875
Najczęstsze ataki nożem wśród warszawskiej młodzieży
Ostrza z przeróżnych materiałów towarzyszą ludzkości niezależnie od szerokości geograficznej. Choć ich rola w cywilizowanym świecie sprowadza się obecnie w głównej mierze do przygotowywania posiłków, nie możemy zapominać o bardziej mrocznym zastosowaniu tego narzędzia. Poprzez łatwą dostępność krótkie ostrze nadal bywa użyte m.in. w afekcie, zwłaszcza w środowisku, w którym jest jedynie oportunistyczną „bronią” improwizowaną, jak na przykład domowa kuchnia podczas kłótni czy przez osoby, nie będące w stanie zdobyć broni palnej.
Przeglądając dostępne artykuły naukowe dotyczące użycia noża podczas walki udało mi się zdobyć wiele ciekawych informacji. Dotychczas zmierzono siłę cięć oraz pchnięć, przeprowadzono wiele badań nad tym kto (w jakim wieku) i gdzie dokonuje ataków, określono jakie strefy trafień są bardziej, a jakie mniej niebezpieczne. Uzbrojony w te dane, zadałem sobie pytanie: skoro wiemy po jakiej grupie wiekowej spodziewać się ataku – warto wiedzieć jeszcze, który jego typ jest najbardziej popularny i jakim chwytem najchętniej posłużyliby się niedoszli napastnicy?
Relacja ze Zlotu Grup Sparingowych 2020 autorstwa KO z https://www.taijipopolsku.pl/
- Jan
- Odsłony: 2239
Drodzy, Krzysztof na swoim blogu www.taijipopolsku.pl napisał świetną relację z naszego zlotu. Tekst dobrze się czyta i jest co powspominać, także zróbcie ciepłe kakałko i zapraszam do lektury: https://www.taijipopolsku.pl/dwa-dni-sparingu/
Dlaczego uprawiamy sporty walki?
Najczęściej spotykanymi odpowiedziami jest: dla zdrowia i żeby nauczyć się bronić. To oczywiście w dużym stopniu prawda. Trening sportów walki równomiernie rozwija całe ciało i pomaga utrzymać jego sprawność. Bez względu na to jaki sport wybierzemy uniwersalnie uczą nas praktycznych nawyków jak zasłaniania się, poruszania czy jak upadać, a każda z tych umiejętności może bezwzględnie przyczynić się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa.
Sprawność fizyczna i umiejętność obrony to bardzo dużo, ale sporty walki wnoszą w nasze życie znacznie więcej i temu „więcej” właśnie chciałbym, aby poświęcony był ten artykuł.