Każdy bicz jest rękodziełem i został tak zaprojektowany, aby nie wymagać konserwacji albo specjalnych zabiegów, które będą go chronić podczas użytkowania. Jednak bicz czy to z paracordu czy z prawdziwej skóry wymaga przestrzegania tylko kilku ważnych rzeczy. Poniżej je wymienię, poruszę kilka ciekawostek oraz udzielę informacji, które mogą Ci się przydać.
1. Paracord jest tworzywem sztucznym, nie wymaga szczególnej konserwacji. Można go używać w zmiennych warunkach pogodowych czy to będzie słońce, deszcz czy śnieg. Warunki te nie mają większego wpływu na jego dalszą pracę, jedynie na jego wygląd - zabrudzenia, obtarcia itp.
2. Mokry bicz nie suszymy na kaloryferze. Jest on gotowany w wosku i nie powinno się go poddawać gwałtownej wysokiej temperaturze, co zresztą nie jest konieczne. Mokry bicz można wyciągnąć z torby i zostawić w suchym miejscu do samodzielnego wyschnięcia. Podsumowując, woda nie wpływa negatywnie na bat o ile nie jest on regularnie i przez długi czas wykorzystywany w tego typu warunkach. Dlatego można nim strzelać podczas dużej ulewy, ale ważne aby w domu nie zapomnieć o bacie leżącym w torbie, który może porosnąć grzybem i stęchlizną - zjawisko tworzenia się nowych form życia.
3. Strzelamy biczem na trawie, gołej ziemi lub piasku. Podczas strzelania ze względu na jego długość, pewna część bicza zawsze będzie mieć kontakt z podłożem – będzie więc brudził się, a sznurki zaczną się delikatnie obcierać o nawierzchnie. Niebezpieczne więc jest używanie bicza na płycie chodnikowej, asfalcie czy na podłożu wyłożonym chropowatymi i ostrymi kamieniami. Używanie bicza na takiej nawierzchni nawet w krótkim czasie spowoduje znaczne zmiany wizualne. Trawa, goła ziemia i piasek nie powodują takich zmian i zużycia bicza. Wiadomo, że użytkowane nowe auto czy rower przestaje wyglądać jak nowe po jakimś czasie. Również tak samo jest z biczem, ale docelowo taki bicz ma nam zapewnić zabawę na długie, długie lata bez pogorszenia jego pracy i jakości strzelania.
4. Po biczu leżącym na podłożu nie stąpamy, nie kopiemy, nie ciągniemy. Jest takim samym przedmiotem jak Nasz telefon, rower, plecak. Po prostu szanujmy swoje rzeczy, a nie traktujmy jak piłki do kopania.
5. Przy biczu konstrukcji bullwhip jego słabym punktem jest łączenie sztywnej rączki z giętkim body - dlatego nie łamiemy tej strefy. Podczas strzelania do tego nie dochodzi, tylko po wielokrotnym złym zwijaniu bicza po strzelaniu. Jak poprawnie zwijać bicz? Chwytamy ręką giętkie body gdzie kończy się rączka i zwijamy pozostałą część bicza - to wszystko - nie zwijamy body razem z rączką robiąc sztuczny nacisk na punkt łączenia.
6. Bicz w zależności od konstrukcji przeważnie składa się z rączki, giętkiego body, wymiennego fall’a, oraz wymiennego cracker’a. Zadaniem cracker’a jest przejąć całą energię na siebie, co będzie powodować jego zużywanie się. Dlatego ten krótki sznurek jest często wymieniany i łatwy do samodzielnego skręcenia z różnych materiałów. Drugim elementem, który będzie podlegać zużyciu jest fall - gruby pojedynczy sznurek, który jest pomiędzy giętkim body, a cracker’em. Można go wymienić, ale dla mniej wprawionych osób pierwszy raz może być problematyczny. Aby jego zużycie było bardzo powolne, a nawet mało widoczne i na wiele lat nam posłużył nie należy strzelać na płycie chodnikowej, asfalcie albo twardym i chropowatym podłożu (opisane w punkcie 3). Drugim czynnikiem zużywania może być strzępienie się jego końcówki - aby zatrzymać ten proces wystarczy delikatnie opalić postrzępiony element zapalniczką. Warto mieć ją w zestawie razem z cracker’ami.
7. Każdy mój bicz w przedostatnim etapie jego wykonania jest poddany gotowaniu w wosku. Ma to na celu zakonserwowanie, dociążenie i nadanie odpowiedniej faktury. Początkowo bat będzie trochę sztywniejszy i podczas każdego treningu zacznie się lepiej układać oraz stawać się elastyczny.
8. Należy pamiętać, że bicz jest narzędziem, które może w nieodpowiednich rękach stać się bronią i być niebezpieczny dla postronnych osób. Ze względu na jego długość, potrzebuje wolnej przestrzeni i generuje wysoki hałas podczas strzału. Osoby, które dopiero uczą się strzelania i posługiwania biczem często same mogą nim się uderzyć. Nie jest to groźne dla ciała, nie powoduje ran czy innych konsekwencji, ale na pewno jest mało przyjemne podczas nauki i nie należy się poddawać. Z czasem samo trafienie się będzie bardziej sporadyczne. a gdy ma się wprawę to prawie nie spotykane. Dobrym zabezpieczeniem jest, aby w początkowym okresie nauki dodatkowo ubrać okulary - jest to jedyny i najważniejszy obszar dla naszego ciała, który szczególnie powinniśmy chronić przy kontakcie z biczem. Trafienie się w ten obszar naszej głowy jest bardzo mało prawdopodobny ale warto dmuchać na zimne.
9. You Tube jest pełen filmów instruktażowych jak posługiwać się biczem. Znaleźć tam można wszystkie ważne techniki z dokładnym ich opisem przez różnych praktyków, zwłaszcza zagranicznych, którzy krok po kroku pokazują ewolucję danego strzału. Słowa kluczowe to: whipcracking, whipcracker, bullwhip.
Autor: Sebastian Zawadzki 14.07.2020