Chciałem was zaprosić na intelektualną wycieczkę w piątkowe popołudnie. Przy czym podejmuje się jedynie wskazania kierunku. Cała reszta należy do was (ja tu tylko sprzątam ?).
Otóż natknąłem się ostatnio na ciekawy film „Viking Therapy - BBC News” (robiony z Polskimi drużynami) https://youtu.be/GOaGx6PY8gM
Trochę niezależnie przypomniał mi się również film o obozach treningowych z obrony przed atakami terrorystycznymi dla francuskich cywilów (uwaga – organizowanych przez Polaka w Polsce ?).
Anti-Jihadist Training Camp: VICE Reports https://www.youtube.com/watch?v=ZULmqCOXci8&feature=youtu.be
Teoretycznie oba te filmy nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak – motywacje są zadziwiająco zbliżone. Zacytuje tylko niektóre fragmenty:
Viking Therapy :
„Współczesne społeczeństwo uznaje każdy rodzaj agresji za zły. Kiedy próbuje ją ograniczać, krępować jej ujścia, ona znajdzie sposób by wybuchnąć .” (tłum. autor, fragment od 1:10)
„Walczę jak szalony (bad boy). Nawet jeśli w tym jest agresja to jest ona kontrolowana. To pojawiło się w odpowiednim momencie mojego życia, tak aby nadać mu kierunek." (tłum. autor, fragment od 3:15)
Anti-Jihadist Training Camp:
“….. nie szanuje ich zasad, bo uważam, że nie są sprawiedliwe. Nie motywują mężczyzn by zachowywali się jak mężczyźni. My potrzebujemy walczyć by czuć, że żyjemy. Obecnie we Francji tego nie ma, ponieważ utrudniłoby to wspinania się po drabinie społecznej. Zatem nie ma walki, ale jest depresja i przestępczość.” (tłum. autor, fragment od 14:30)
I tu zaczyna się intelektualna wycieczka, w którą chciałem Was zaprosić:
- jak to się stało, że społeczeństwa „zachodu” doszły do wniosku, że agresja/walka/rywalizacja to coś złego? Przykład: w USA toczyła się do niedawna burzliwa dyskusja na temat zakazania gry w zbijanego bo duża część rodziców uznała ją za zbyt agresywną.
- co dalej ze społeczeństwami, które będą coraz silniej wypierać tą część ludzkiej natury?
- czy to, że istniejemy my (jako sparujemy.pl) i takie grupy jak nasze, które funkcjonują zwykle poza kontekstem społecznym nie jest z jednej strony skutkiem tego wyparcia, a z drugiej częściowym na nie remedium?
Na koniec wisienka na torcie ? – co o tym wszystkim myśli J.Peterson:
Jordan Peterson - A Harmless Man Is Not A Good Man (Jock Podcast #98) https://www.youtube.com/watch?v=JivafUCakbA
Jan Niecki 24.04.2020